Inwestycje sportowe w Warszawie. Nowy plan Polonii
Autor fotografii: sxc.hu

Inwestycje sportowe w Warszawie. Nowy plan Polonii

Polonia Warszawa, legendarny klub piłkarski, który kiedyś szczytował w ekstraklasie, a dziś widnieje w trzeciej lidze, przyznała publicznie, że chce budować nowy stadion. Warszawski klub sportowy oficjalnie ogłosił na łamach swojej strony internetowej, że planuje wydać na ten cel aż 300 milionów złotych. Czy z własnej kieszeni? Niekoniecznie. O pomysł prosi stolicę.

Marzenia o stadionie

Nie da się ukryć, że Polonia Warszawa od wielu lat próbuje zawalczyć o odremontowanie własnego stadionu. W samym projekcie dotyczącym przebudowy stadionu przy ulicy Konwiktorskiej 6 rozchodzi się nie tylko o rozbudowę miejsca przeznaczonego do treningu, ale także o przebudowę infrastruktury i bazy treningowej, a także o utworzenie hali do gier zespołowych.

Klub przyznał, że jest gotów wydać ponad 300 milionów złotych na ten projekt, pod warunkiem, że w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, stolica dołoży do tego planu 100 milionów złotych. Czy to w ogóle możliwe?

Pustki w budżecie

We wniosku złożonym przez klub warszawski czytamy, że miasto od lat planuje już budowę nowego stadionu. Problemem jest jednak to, że Warszawa nie ma wystarczających środków na realizację tak poważnej inwestycji. Z tego powodu zaoferowano formułę Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

Klub oczekiwałby, aby to właśnie prywatny inwestor zajął się budową stadionu, a samo miasto płaciło za dzierżawę i utrzymanie techniczne obiektu. Nie da się ukryć, że miejsc dedykowanym sportowym emocjom i rozrywce w stolicy nie brakuje - przez boiska, baseny, korty tenisowe, kluby i legalne kasyna w Warszawie, opcji jest sporo. Niestety brak wciąż konkretnego postępowania w kwestii budowy tak dużego obiektu, o którym wspomina Polonia. Nie da się ukryć, że przedstawiciele Polonii dają po sobie odczuć zmęczenie tym niekończącym się procesem.

Zasłużona inwestycja

Wniosek do władz miasta zawiera także wzmianki na temat tego jak ta potencjalna kolaboracja może wpłynąć na dwie strony - „Realizacja inwestycji w formule PPP (w formie współpracy między podmiotem prywatnym a miastem, polegającej na dzieleniu ryzyka) bez udziału Polonii Warszawa niesie za sobą szereg zagrożeń. Prywatna strona PPP bierze pod uwagę wyłącznie maksymalizację zysku z inwestycji, nie biorąc pod uwagę Klubu rezydującego czy Akademii sportowych dla dzieci”.

Polonia Warszawa jest wyjątkowo przekonana, że taki obiekt klubowi się absolutnie należy. W ty roku klub obchodzi swoje 110. urodziny i jako najstarszy klub piłkarski w stolicy powinien posiadać dumnie prezentujący się stadion. Przedstawiciele klubu wyrazili wielką nadzieją na powodzenie projektu, zaznaczając przy tym, że obiekt ten posłuży nie tylko wszelkim przyszłym pokoleniom sportowców w stolicy, ale także zaważy na losach samej Polonii Warszawa.

Trzymamy kciuki za owocne dyskusje między dwoma stronami i wierzymy, że miasto doczeka się nowego stadionu Polonia Warszawa, którego tak wielu fanów klubu wyczekuje od lat. Miejmy nadzieję, że wielkie plany nie skończą się jednak na etapie marzeń, a dojdą do realizacji w najbliższym możliwie czasie.

Copyright © 2012 Energa Toruń. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: