Energa Toruń kadrowiczkami stoi
W najbliższy weekend Katarzynki nie rozegrają żadnego pojedynku w Basket Lidze Kobiet lub rozgrywkach EuroCup Women. Jednak aż trzy zawodniczki toruńskiego klubu wystąpią w eliminacjach Eurobasketu Kobiet 2019 w barwach reprezentacji swoich krajów.
Autor fotografii: Kuba Skowron/PZKosz

W ostatnich latach europejska federacja koszykówki przeprowadziła reformę rozgrywek narodowych. Reprezentacje państw nie występują już tylko i wyłącznie w lecie, gdy nie trwają zmagania ligowe. FIBA Europe w trakcie sezonu stworzyła dwa „okienka” na spotkania eliminacyjne Eurobasketu Kobiet. Pierwsze z nich przypada właśnie na początkowe dwa tygodnie listopada. Dlatego też wszystkie rozgrywki klubowe na Starym Kontynecie pauzują i do gry wchodzą kadry narodowe. W ostatnich miesiącach kadra Polski przeszła prawdziwą rewolucję, skład reprezentacji uległ dużym zmianom, na ławce trenerskiej zobaczymy teraz Arkadiusza Rusina prowadzącego na co dzień Ślęzę Wrocław. Jedną z nielicznych zawodniczek, które pozostały w składzie naszej kadry narodowej jest Agnieszka Skobel. Obwodowa „Katarzynek” zanotowała świetny początek rozgrywek i została nawet wyróżniona przez Basket Ligę Kobiet za dobre występy w pierwszych meczach.

W najbliższych dniach Biało-Czerwone rozegrają dwa spotkania. Najpierw, w najbliższą sobotę, w Dzień Niepodłegości, w hali w Wałbrzychu podejmować będą reprezentację Białorusi. Nasi sąsiedzi ze wschodu są w trakcie wymiany pokoleniowej, ale to cały czas bardzo groźna drużyna. Bezsprzecznie największą gwiazdą tej kadry jest występująca obecnie w tureckim Fenerbahce Stambuł Anastasia Veremeyenko. Powstrzymanie doświadczonej podkoszowej będzie bardzo trudnym zadaniem. Ważną rolę w kadrze pełni także aktualna zawodniczka Hatay BB, skrzydłowa Katsiaryna Snytsina. Powołanie do reprezentacji otrzymała również była zawodniczka naszego klubu, Maryna Ivashchanka. Po tym spotkaniu reprezentatnki Polski polecą do Turcji, gdzie w Ankarze zmierzą się z tą jedną z potęg europejskiego basketu. Turczynki należą do ścisłej czołowki na Starym Kontynencie i to one z pewnością będą faworytem meczu, który zostanie rozegrany 15 listopada.

W składzie reprezentancji Litwy znalazła się natomiast Monika Grigalauskyte. Podkoszowa udała się do swojej ojczyzny, gdzie przygotowuje się do pojedynków z Węgrami oraz Rosją. Tuż po zakończeniu tego ostatniego spotkania, prosto z Moskwy wróci ona do Polski, aby dołączyć do reszty drużyny szykującej się do pojedynku z CCC Polkowice. Na zgrupowany kadry Ukrainy znajduje się natomiast Miriam Uro-Nilie. Wraz ze swoją reprezentacją wkrótce poleci na wyjazdowe spotkanie do Holandii, aby potem podjąć na własnym terenie Bułgarię.

Katarzynki w eliminacjach Eurobasketu Kobiet: 

Wszystkie godziny wg obowiązującej w Polsce strefie czasowej GMT +1

Sobota 11.11.2017 r.
17:45 Polska – Białoruś (Transmisja w TVP Sport i sport.tvp.pl)
18:00 Litwa – Węgry
20:00 Holandia – Ukraina

Środa 15.11.2017 r.
17:30 Turcja – Polska
17:30 Rosja – Litwa
19:00 Ukraina – Bułgaria

Copyright © 2012 Energa Toruń. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: